"Obchody Święta Niepodległości w Bogatyni" - 11.11.2022

11 listopada, tradycyjne w tym szczególnym dniu bogatynianie uczcili pamięć bohaterów – patriotów walczących o wolną Polskę.
 
11 listopada jest datą symboliczną, to tego dnia w 1918 roku Józef Piłsudski objął naczelne dowództwo nad wojskami polskimi. Rocznicę tego wydarzenia obchodzimy jako narodowe święto, przywołując odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów. Bogatyńskie uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w intencji poległych w obronie Ojczyzny w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Następnie uczestnicy eucharystii, w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Oddziału PGE Elektrowni Turów przeszli do Parku Jana Pawła II. Pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy w walce o niepodległość hołd bohaterom oddały poczty sztandarowe szkół, organizacji związkowych, kombatanckich oraz zakładów pracy i Hufca ZHP Zgorzelec im. Osadników Wojskowych. Następnie kwiaty złożyły delegacje instytucji publicznych, służb mundurowych, stowarzyszeń i kół działających na terenie gminy. W samo południe, przy akompaniamencie orkiestry, uczestnicy uroczystości odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do Hymnu!". W trakcie uroczystości po raz pierwszy nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt, którego zakup został sfinansowany w ramach projektu "Pod biało-czerwoną" realizowanego pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Poczet flagowy wystawiony został przez jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Porajowie. Następnie zebranych uczestników uroczystości przywitał Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz, który odczytał list okolicznościowy od Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzeny Machałek. W swoim wystąpieniu burmistrz nawiązał do wojny, która wciąż trwa na Ukrainie, przypominając, że wolność jest wielkim przywilejem i nie jest dana raz na zawsze. Dlatego, szczególnie w takim dniu trzeba się cieszyć, że żyjemy w wolnym kraju. Przypomniał też słowa Władysława Andersa: "Odrzućmy wszystko co nas dzieli i bierzmy wszystko co nas łączy w pracy i w walce o wolność i niepodległość Polski", podkreślając, że jako Polacy nieustannie musimy dbać o nasze interesy i bezpieczeństwo Ojczyzny na arenie międzynarodowej. Uroczystość pod pomnikiem zakończyła się odśpiewaniem Roty.
 
Zwieńczeniem obchodów Narodowego Święta Niepodległości był patriotyczny przejazd ulicami Bogatyni z Off-Road Team Bogatynia oraz spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu Klubu Nauczycielskiego IZIS i występ chóru szkolnego z Działoszyna zorganizowane w Bogatyńskim Ośrodku Kultury.
W gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości uczestniczyli: przedstawiciele organizacji związkowych kopalni i elektrowni "Turów", służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń pozarządowych działających na terenie gminy Bogatynia, radni Rady Miejskiej, prezesi gminnych spółek, młodzież i nauczyciele bogatyńskich placówek oświatowych, harcerze z bogatyńskiej 15 Wodnej Drużyny Harcerskiej "Róża wiatrów" oraz licznie przybyli mieszkańcy miasta i gminy.
 
Tekst i Fot. UMiG Bogatynia.